25 Ağustos 2008 Pazartesi

Tekirdağ Belediyesinden 1000 öğrenciye burs

Tekirdağ Belediyesi 2 ve 4 yıllık bir üniversiteyi kazanan bin öğrenciye burs verecek. Tekirdağ'da ikamet edenlerin burstan yararlanacağını kaydeden yetkililer, bursun 8 aylık ve aylık 60 YTL olacağını belirtti.

Tekirdağ Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı olağan toplantısında, 2008-2009 öğretim yılında bin üniversite öğrencisine aylık 60 YTL burs verilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Alınan karara göre, Tekirdağ merkezde ikamet eden 2 ve 4 yıllık üniversite öğrencilerine 8 ay boyunca öğretim bursu verilecek. Burs almak isteyen üniversite öğrencileri Tekirdağ Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü'ne başvuru yapabilecek.

Eğitime desteklerinin sürdüğünü belirten Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, "Geçen yıl 50 YTL olarak verdiğimiz burs miktarını yüzde 20 artırarak 60 YTL olarak belirledik. Öğrencilerimize hayırlı olsun." dedi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.