7 Ağustos 2008 Perşembe

Üniversitelerin Burs yarışı

2008 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) sonuçları belli oldu. Şimdi de üniversiteler arasında başarılı öğrencileri 'kapma' yarışı başladı. Gerek vakıf gerekse devlet üniversiteleri, derece yapan öğrencilerin peşinde. Vaatler listesinde ise ücretsiz öğrenimin yanı sıra uçak masrafları dahil yurtdışında staj imkanları, 2 bin 500 YTL'yi bulan ödüller, aylık bin YTL'ye ulaşan cep harçlıkları, ev kirası yardımları, yıllık 9 bin 600 YTL'lik yurtlarda ücretsiz konaklama, diz üstü bilgisayarlar yer alıyor.

BİLKENT Üniversitesi
ÖSYM'nin "Kapsamlı Burs" programıyla yerleşenler öğrenim ücretinden muaf oldukları gibi Ankara dışından gelenler iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama. Ayda 275 YTL cep harçlığı. Burslar not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan bağımsız kesintisiz olacak.

İTÜ
İlk 500 içindeki öğrencilere uçak masrafları dahil Erasmus kapsamında en az bir dönem yurt dışında eğitim imkânı ve birer diz üstü bilgisayar veriliyor. 101-200 arasındaki öğrencilere ayda 350 YTL, iki kişilik odalarda konaklama, 201-500 arasındakilere ayda 250 YTL, iki kişilik odalarda konaklama imkânı. Bursların devamı için notların 3.00' ın altına düşmesi gerekiyor.

KOÇ Üniversitesi
Öğrenci ilk 100 içinde yer alıyorsa "Özel Başarı Bursu"ndan yararlanıyor. Bir defalık bin 500 YTL "giriş başarı ödülü"nün yanı sıra ayda 400 YTL burs. Ücretleri bin 750 ile 4 bin 500 YTL olan internet ve kablolu televizyonların bulunduğu iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama.

SABANCI Üniversitesi
2008-2009 akademik yılında uygulanacak burslar, "Üstün Başarı Bursu", "Onur Bursu" ve "Başarı Bursu" adı altında üç ana grupta toplanıyor. 135 öğrenciye burs verilmesi planlanıyor. Öğrenciler bursun türüne göre, yıllık öğrenim ücretinin tamamından ya da 2/3'ünden muaf oldukları gibi, yeni teknoloji kullanım ücretinden ve yurt ücretinden de muaf olabiliyor. Ayrıca, öğrencilere 9 ay boyunca aylık 300-500 YTL nakit ödeme de söz konusu.

ODTÜ
SAY-2 sıralamasında ilk üç dereceye girenlerin yanı sıra diğer tüm puan türlerinde Türkiye birincilerine ayda 375 YTL, tek kişilik yurtlarda ücretsiz konaklama, uçak ücretleri karşılanarak en az bir dönem yurtdışında eğitim, diz üstü bilgisayar olmak üzere "Özel Başarı Bursu" alıyor. SAY-2'de ilk 50, EA-2'de ilk 15, SÖZ-2'de ve DİL'de ilk 3 derecesine sahip olanlara ayda 325 YTL, dört kişilik odalarda ücretsiz konaklama ve diz üstü bilgisayar veriliyor.

İZMİR EKONOMİ Üniversitesi
Türkiye genelinde ilk 100 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus 2 bin 500 YTL ve ayda 500 YTL, ilk 200 içindekilere 2 bin YTL ve ayda 450 YTL, ilk 500'dekilere bin 500 YTL ve ayda 400 YTL, ilk bindekilere bin YTL ve ayda 350 YTL burs.

KADİR HAS Üniversitesi
SÖZ-2, SAY-2, EA-2'de ilk 1000 içindeki öğrencilere bin, ilk 2000'dekilere 500, ilk 3000'e 400, ilk 5000'e girenlere ayda 250 YTL burs. Ayrıca DİL puanında ilk 100'e girenleri bin, ilk 200'e girenlere 500, ilk 300'e girenlere 400 ve ilk 500'e girenlere ayda 250 YTL burs.

BOĞAZİÇİ Üniversitesi
SAY- 2 ve EA- 2'de ilk 8, SÖZ- 2'de ilk 4, DİL'de ilk 2 içinde yer alan öğrencilere yıllık 9 bin 600 YTL'yi bulan Superdorm Öğrenci Yurdu'nda ücretsiz konaklama. SAY-2 ve EA2 puanlarında 9 -15, SÖZ- 2 'de 5-10, DİL'de a 3-5 arasındakilere 848 YTL ile 4 bin 200 ile yıllık ücreti olan Uçaksavar Yurdu'nda konaklama. Yine puan türlerine göre 6 ile 100 arasındaki öğrencilerden ilk 5'ne 680 ile 744 YTL arasındaki Kilyos Yurtları'nda ücretsiz konaklama

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.