30 Ağustos 2008 Cumartesi

Üniversitelerarası Yabancı Dil Sınavı, Ekim dönemi başvuruları, 1 Eylül'de başlıyor

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) 2008-Ekim dönemi başvuruları 1-12 Eylül 2008 tarihleri arasında yapılacak.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yaptığı yazılı açıklamada, doçent adaylarının ÜDS'ye girmesi gerektiğini hatırlatarak, sınavla ilgili bilgi verdi.
ÜDS'nin Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 3 ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında yapıldığını anımsatan Yarımağan, sınavın Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek'de merkezi olarak gerçekleştirileceğini bildirdi.
Adayların, 12 Ekim 2008 tarihindeki sınav için başvurularını 1-12 Eylül tarihleri arasında yapmaları gerekiyor. Başvuru evrakları ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve üniversite rektörlüklerinden alınacak ve başvurular elektronik ortamda yapılacak. 2007 yılında yapılan ÜDS'ye veya 2008-ÜDS Mart dönemine başvuran adaylar 2008-ÜDS Ekim dönemi başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla bu dönemde ÜDS'ye başvurmamış adaylar ise başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak. Başvuru merkezleri, ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden de öğrenilebilecek.
Açıklamaya göre, sınavda 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı sayılacak.
Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlilik çalışmalarına başvuracak adayların da ÜDS'ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekiyor.
Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (YDUS) da KPDS ve ÜDS'den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alan adaylar katılabiliyor.
ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilecek. Ancak bu öğrencilerin, ilgili üniversiteden, yüksek lisans programları için ÜDS sonuçlarını kullanıp kullanamayacağını öğrenmesi gerekiyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.