24 Ağustos 2008 Pazar

Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı eğitim bursu başvuruları

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl 1400 öğrenciye burs vererek, yüksek lisans ve doktora yapması için yurtdışına gönderecek. Bakanlık yurtdışına gönderilen öğrencilerin daha kaliteli eğitim almaları ve gittikleri ülkelerde eğitimlerinin tamamladıktan sonra geri gelmeleri için projede önemli değişiklikler yaptı. Eğitim için yurt dışına gitmeye hak kazanan öğrenciler kendi seçtikleri ülkelerde eğitimini tamaladıktan sonra, dönüşte yine kendi seçeceği üniversiteye öğretim üyesi olacak.

ÖSYM 5 Eylül 2008'e kadar başvuruları kabul edecek.

ÖSYM başvuru ve yerleştirmeye ilişkin kuralları düzenleyen kılavuzu 25 Ağustos 2008 tarihinde www.osym.gov.tr internet adresinden duyuracak. Yurtdışında lisans üstü eğitim için geçen yıllarda istenen 80 ALES puanı bu yıl 75'e düşürüldü. Başarılı bulunan adaylar daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na yurtdışında gitmek istedikleri ülkeyi bildirecek. Bu ülkeler belirlenirken adayların branşına göre uzmanlık sağlamış ülkeler ve üniversiteler tercih edilecek.

Öğrenciler gidecekleri ülkelerle birlikte Türkiye'ye dönüşte, aldıkları burs karşılığında mecburi hizmet yapacakları kurumları da belirleyecek. Böylece öğrencilerin yüksek lisans ve doktora sonrası Türkiye'deki durumları belirsiz olmayacak. Burada da öğrencilerin tercihine bakılacak. Öğrencilerin özellikle yeni kurulan üniversiteler arasında tercih yapması istenecek. İsteyen öğrenci Hakkari Üniversitesi'nde isteyen de Hitit Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olacak.

Yeni düzenlemeye göre, isteyen öğrenci Hakkari Üniversitesi'nde isteyen de Hitit Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olacak. ODTÜ, Boğaziçi gibi seçkin üniversiteler de daha az miktarda kontenjanlarla bu öğrenciler arasından öğretim üyesi kabul edecek. Öğrenciler yüksek lisans yapmaları durumunda 8 yıl, doktora yapmaları durumunda 14 yıl mecburi görev yapacak. Zorunlu hizmet süresi asgari, yurtdışında burs aldığı sürenin 2 katı kadar olacak. MEB Yükseköğretim Genel Müdürlüğü'nün yurtdışına 1000 yüksek lisans öğrencisi gönderimi uygulaması, TUBİTAK'ta özel bir komisyon aracılığıyla yürütülüyor. Hukuk, işletme gibi bölümlerin yanısıra Aerodinamik, Havacılık ve İleri Teknoloji Sevk Yakıtları (Enerjetik Malzemeler- Düşük Oksidasyonlu Özel Yakıtlar), Sevk Yakıtları (Enerjetik Malzemeler- Katı Yakıtlar), Sevk Yakıtları (Enerjetik Malzemeler- Sıvı Yakıtlar), Uçak, Uçak ve Uzay Bilimleri alanlarında da öğrencilere burs verilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.