25 Ağustos 2008 Pazartesi

Denizli Belediyesi 2008-2009 Bursu başvuruları

Denizli Belediyesi, 2008-2009 Eğitim yılında, lise ve dengi okullar ile üniversite öğrencilerinin öğrenim yardımı alma müracaatlarını kabul etmeye başlıyor.
Buna göre, 1000 lise ve dengi okul öğrencisine aylık 50 lira, 1500 üniversite öğrencisine de aylık 120 lira burs verilecek.
Denizli Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Denizli Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrencilerin başvurularını 1 Eylül-30 Eylül 2008 tarihleri arasında, üniversite öğrencilerinin başvurularını ise 1 Ekim-31 Ekim 2008 tarihleri arasında kabul edeceği bildirildi.
Öğrenim yardımı almak isteyen öğrencilerden, ekonomik durumunun zayıf olması, okulunda başarılı olması, T.C vatandaşı olması, kamu haklarından yasaklı olmaması, taksirli suçlar hariç ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası almamış olması, uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmaması, devam ettiği okuldan disiplin cezasının almamış olması, açık öğretim öğrencisi olmaması, Denizli Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde bulunan 55 mahallesinin herhangi birinde oturuyor olması, özel ve paralı okullarda okumuyor olması, (yüzde 100 Burslu Okuyanlar Hariç), başka kurum ve kuruluştan burs almıyor olması ve eksik evrakla başvuru yapmama şartı aranacak.
Ayrıca, söz konusu tarihlerden sonra başvuru yapanların dilekçeleri kabul edilmeyecek.
Başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler, Denizli Belediyesi'nin 'www.denizli.bel.tr' internet adresinden ya da Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nden ayrıntılı bilgi alabilecekler.
Denizli Belediyesi 2007-2008 eğitim yılında 750 lise öğrencisine 50 lira ve 1500 üniversite öğrencisine de ayda 100 lira öğrenim yardımında bulunmuştu.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.