14 Ağustos 2008 Perşembe

2008 Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) 13 ve 14 Eylülde yapılacak.

Adaylar, 18-22 Ağustos tarihleri arasında bulunabilecek.
ÖSYM'den yayınlanan yazılı açıklamaya göre, tıpta uzmanlık eğitimi için Sağlık Bakanlığı eğitim hastaneleri, üniversitelerin tıp fakülteleri ve Gülhane Askeri Tıp Akademisine alınacak adaylara yönelik sınava başvuru sırasında mezun olma şartı aranacak.
Sınava başvurma, sınavın uygulanması ve değerlendirilmesiyle yerleştirme işlemlerine ilişkin bilgiler, 2008 TUS Eylül Dönemi Kılavuzu'nda (TUS Kılavuzu) yer alacak. Başvurular elektronik ortamda alınırken, kılavuz dağıtılmayacak.
2008-TUS Eylül dönemine başvuracak adaylar, 18 Ağustostan itibaren, 2008-TUS Eylül Dönemi Kılavuzu ile başvuru merkezleri adres bilgilerine, ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabilecekler.
2008-Eylül DÖnemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 'nın birinci basamağını oluşturan Yabancı Dil Sınavı, 13 Eylül 2008 Cumartesi günü saat 09.30'da başlayacak. Sınavın bu basamağında başarılı olan adaylar, 14 Eylül 2008 Pazar günü saat 13.30'da bilim sınavına alınacaklar.
Tıp fakültesi mezunları ve sınav tarihine kadar stajyerliğini tamamlamış teğmen, üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki askeri sağlık personelinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde Tababet Uzmanlık Tüzüğünün 6. maddesinin B bendinde belirtilen dallarda uzmanlık eğitimi görmek isteyen veteriner ve eczacılık fakülteleri ile fen fakültesi ve dengi fakültelerin biyoloji ve kimya bölümü mezunları ile Tıpta Uzmanlık Tüzüğünün 19. maddesine göre üniversitelerdeki tıpta uzmanlık programlarında aylıksız olarak eğitim görmek isteyen tıp fakültesi mezunu yabancı uyruklu adaylar da 2008-TUS Eylül dönemine başvurabilecek.
2008-Eylül Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgi sınav kılavuzunda yer verildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.