7 Ağustos 2008 Perşembe

2008-2009 yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuru tarihleri

YURTKUR'dan yapılan açıklamaya göre, 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde ÖSS'ye girerek bir yükseköğretim programına kayıt yaptırmaya hak kazanacak hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, YURTKUR yurtlarından yararlanmak, burs, öğrenim ve katkı kredileri almak için ÖSYM'nin ilan edeceği tarihler arasında www.osym.gov.tr adresli internet sitesinden başvuru yapabilecek.

İnternetten yapılacak başvuru sırasında burs, öğrenim veya katkı kredisi ve yurt ile ilgili bölümlerin boş bırakılması halinde başvurular değerlendirmeye alınmayacak.
Yurt başvuru sonuçları YURTKUR'un www.kyk.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Yurtlara asıl listeden girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren yapılmaya başlanacak. Asıl listeden kayıt yaptırmayan öğrencilerin yerine yedek listeden öğrenci alımına 15 Eylül 2008'de başlanacak. Yedek listeler her 5 günde bir bölge müdürlüklerinin bulunduğu illerde bölge müdürlüğünce, bölge müdürlüklerinin olmadığı diğer il/ilçelerde ise yurt müdürlüklerince ilan edilecek.

Yurtlar 8 Eylül'de hizmete açılacak.

Öte yandan 2008-2009 yılı arasınıf öğrencilerinin KYK Burs, Katkı ve Öğrenim Kredisi başvuruları ile ilgili duyuruya burdan ulaşabilirsiniz.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.