26 Temmuz 2008 Cumartesi

Vestel'den yüksek lisans öğrencilerine burs

Vestel, Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığı işbirliğiyle video teknolojileri alanında yüksek lisans yapacak öğrencilere burs verecek.
Vestel'den yapılan açıklamaya göre, Bahçeşehir Üniversitesi'nde video teknolojileri konusunda yüksek lisans eğitimi alarak programı tamamlayacak öğrenciler, şirkette mühendis olarak çalışma veya Bahçeşehir Üniversitesi'nde asistan olma imkanı elde edecek.

Eylül ayında başlayacak ve 2 yıl sürecek yüksek lisans programında 15 öğrenci eğitim görecek. 5 öğrenciye Vestel, 5 öğrenciye de Bahçeşehir Üniversitesi tarafından yüzde 100 burs sağlanırken, 5 öğrenciye ise yüzde 60'lık burs olanağı sunulacak.
Program kapsamında Vestel'in üst düzey yöneticileri ve uzman mühendisleri de ders vererek, sektördeki bilgi birikimlerini öğrencilere aktaracak. Bu çalışmayla öğrenciler, Vestel'in AR-GE çalışmalarında da yer alma fırsatını yakalayacak.

Program sonunda öğrencilere ABD, Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de iş fırsatı da yaratılacak. Bazı öğrenciler, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile gerçekleştirdiği ortak çalışma dahilinde araştırma asistanı olarak ABD'ye gidebilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.