5 Haziran 2008 Perşembe

300 öğrenci devlet bursuyla yurtdışındaki tıp fakültelerinde eğitim görecek

Sağlık Bakanlığı, doktor açığına bir çözüm formülü daha geliştirdi. İthal doktorlarla yakın vadede ihtiyacı karşılamayı düşünen bakanlık, bu yıldan itibaren yurtdışına tıp öğrencisi gönderecek.

İlk kez uygulanacak yöntemle, Öğrenci Seçme Sınavı'nda başarılı olan 300 öğrenci, devlet bursuyla Avrupa ülkeleri ve ABD'de doktorluk eğitimi alacak. Eğitimini tamamlayan burslu hekimler, Türkiye'ye dönüp hastanelerde görev alacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan anlaşma, hekim açığını uzun vadede bitirme yönünde önemli bir adım olacak ve her yıl uygulanacak.

Son beş yılda sayıları hızla artan özel hastane ve tıp merkezleri, yüksek maaşlarla doktor transfer edince kamu hastanelerinde hekim açığı artmaya başladı. Anadolu'daki birçok şehirde devlet hastaneleri, özel sektöre geçen doktorlar sebebiyle zor günler yaşıyor. Azalan doktor sayısıyla alakalı olarak Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerdeki muayene kuyrukları uzuyor. Bakanlık söz konusu soruna çözüm için çeşitli formüller üzerinde duruyor. Yıllardır tıp fakültelerinde kontenjan artırımına yanaşmayan YÖK'te yönetim değişikliğiyle birlikte hekim açığı konusunda fikir birliğine varıldı. İlk adım 2008 yılında tıp fakültelerine ek kontenjan verilmesi yönünde atıldı. Böylece her yıl 4 bin 500 öğrencinin girebildiği tıp fakültelerine bu yıl 6 bin öğrenci alınacak. İkinci adım ise tam gün yasasıyla birlikte yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasını öngören kanunun Meclis'ten geçirilmesi olacak. Bu düzenlemeyle 3 binin üzerinde doktor kaynağının Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Yurtdışında olup denklikleri kabul edilmeyen Türk hekimlerin de Türkiye'deki hastanelerde çalışmasına izin çıkacak.

Doktor açığının kapatılması yönünde bir adım da yurtdışına tıp öğrencisi göndermekle atılacak. Şimdiye kadar mühendislik ve fen bilimleri branşlarındaki öğrencilerin gidebildiği yurtdışı burslu öğrencileri arasına doktor adayları da katılacak. Bu yıl, 300 öğrenci devlet bursuyla yurtdışındaki tıp fakültelerinde eğitim görecek.

Devlet bursuyla yurtdışında doktor yetiştirme ihtiyacının Türkiye'deki tıp fakültelerine sınırlı sayıda öğrenci alımından doğduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hekim açığını kapatmak için her türlü yöntemi deneyeceklerini ifade ediyor. Yıllarca 'Türkiye'de doktor fazlalığı var' yanlış bilgisinin hekim açığını büyüttüğüne işaret eden Akdağ, "Meseleye ideolojik bakan eski YÖK başkanları, tıp fakültelerine alınan öğrencilerin yeterli olduğunu iddia edip durdu. Ancak Almanya'da tıp fakültelerinde bir öğretim görevlisine 22 öğrenci düşerken, Türkiye'de bir öğretim görevlisine 4 öğrenci düşüyor. Bizde lüks bir durum var anlayacağınız. Bu durumda 103 bin hekimle 70 milyona hizmet vermeye çalışıyoruz." diyor.
Hasan Bozkurt-Zaman

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.