27 Mayıs 2008 Salı

YURTKUR dan 2009 Burs Müjdesi

YURTKUR Ankara Bölge Müdürlüğünce, Ankara'daki yurt öğrencilerinin katıldığı ''YURTKUR Bahar Şenlikleri'' düzenlendi.

Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu bahçesindeki şenliğe katılan Albayrak, kurumun çalışmalarına yönelik gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin ''öğrenim kredisine 2009 yılı için ne kadar zam yapılacağının sorması'' üzerine Albayrak, ''Gelecek yıl öğrenim kredisine yapılacak artış için bir rakam vermek çok erken. Artış geçen seneden çok olacak'' dedi.

Özürlü öğrencilerin yurtlarda rahatlıkla kalabilmeleri için Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile bir protokol imzaladıklarını belirten Albayrak, bu protokol ile idarecilerin özürlü eğitimi hakkında eğitim görmesinin sağlanacağını söyledi.

Yurtlarda 191 özürlü öğrencinin kaldığını belirten Albayrak, yurtlara bu gençler için rampalar, tuvaletler, dolaplar yapıldığını anlattı. Albayrak, bu çalışmaların giderek artmasıyla yurtlarda kalan özürlü öğrenci sayısının 1000'lere ulaşabileceğini belirtti.

'YÜZDE 20 ARTIŞ İÇİN BİZ DE TEDBİR ALIYORUZ'

Öğrenim kredisi verebilmek için şu anda 3 bin 800 kontenjanının fazla olduğunu belirten Albayrak, müracaat edip de devlet yardımı almayan öğrenci bulunmadığını söyledi.

Albayrak, ''Hedefim, öğrenim kredileri ve burslarının daha yüksek olması, yani asgari ücretin netinin yarısına yaklaşması lazım. Bunlar belli zamanda olacak'' diye konuştu.

Kurumun yaptığı yurtları anlatan Albayrak, ''Ne kadar yeni yurt yaparsınız yapın yetmez'' dedi.

Her yıl 75 bin kişiye burs verdiklerini, üniversiteye yeni başlayacakların da başvurmaları halinde öğrenim kredisi alabileceklerini kaydeden Albayrak, ''Bu sene gazetelerden okuduğumuz, YÖK Başkanı ile görüştüğümüzde yüzde 20'ye yakın bir kapasite artımı... Yüzde 20 artış için biz de tedbir alıyoruz'' diye konuştu.

Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu bahçesindeki arsaya yeni bir yurt yapmayı planladıklarını anlatan Albayrak, ''Bu yurt, kredi yurtlar kurumunun prestij yurdu olacak. Lokanta yapmayacağız oraya, her öğrencinin küçük bir mutfağı, aşağıda da fastfood olacak'' dedi.

Albayrak, 2013 yılı hedeflerinin içinde yurtların yüzde 48'inin modern yurt haline getirilmesinin olduğunu belirtti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.