1 Nisan 2008 Salı

TÜBİTAK-BİDEB Bilimsel Değişim Burs Programları 2008 yılı 1. Dönem Başvuru Çağrısı

TÜBİTAK - ALMANYA (DFG), AVRUPA BİLİMSEL DEĞİŞİM BURS PROGRAMI
TÜBİTAK ile Deutsche ForschungsGemeinschaft (DFG, Almanya) arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde, Almanya’da doktora sonrası araştırmalar yapmak isteyen bilim insanlarına destek verilir.

TÜBİTAK - İNGİLTERE (ROYAL SOCIETY), BİLİMSEL DEĞİŞİM BURS PROGRAMI
TÜBİTAK ile Royal Society (İngiltere) arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, İngiltere’de doktora sonrası araştırmalar yapmak isteyen bilim insanlarına destek verilir.


TÜBİTAK - MACARİSTAN (HAS), BİLİMSEL DEĞİŞİM BURS PROGRAMI
TÜBİTAK ile Hungarian Academy of Science arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, Macaristan’da doktora sonrası araştırmalar yapmak isteyen bilim insanlarına destek verilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.