19 Nisan 2008 Cumartesi

İzmir Büyükşehir burs ödemeleri başlıyor

Ahmet Piriştina Eğitim Sandığı Yardımı Bursu Bürosu, burs almaya hak kazanan ve belgelerini eksiksiz teslim eden ikinci grupta yer alan 7702 öğrenciye daha 17 Nisan tarihinden itibaren burs ödemelerini yapıyor.

Burs almaya hak kazanan ve 25 Şubat 2008 tarihine kadar belgelerini eksiksiz teslim eden 7702 öğrenci, 500’er YTL burs parası alacak. Burslar Ekim, Kasım ve Aralık 2007 ile Ocak- Şubat 2008 aylarını kapsıyor. Toplam 3 milyon 851 bin YTL, 17.04.2008 Perşembe gününden itibaren öğrencilerin hesabına yatırılacak.

Öğrencilerin
http://burs.izmir.bel.tr/ internet sayfasına girerek, yeni dönem burs sonuçları bölümünden TC Kimlik numaraları girmeleri ve banka hesap numaralarını öğrenmeleri gerekiyor. Ödemeler, Vakıfbank'ın herhangi bir şubesinden yapılabilecek.

Aynı kapsamda ilk etapta burs alan 10 bin öğrenciye toplam 5 milyon YTL ödenmişti. Yeni yapılacak ikinci grup ödemelerle bugüne kadar 17702 öğrenciye ödenen burs miktarı 8 milyon 851 bin YTL olarak gerçekleşmiş olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Eğitim ve Yardım Sandığı’ndan bu dönem toplam 20 bin öğrencinin burs alacağı bildirildi. Tüm burs ödemeleri tamamlandığında 20000 öğrenciye toplam 18 milyon YTL burs ödemesi yapılacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.