1 Nisan 2008 Salı

Ahmet Piriştina bursu belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 bin üniversite öğrencisine verilecek Ahmet Piriştina bursunu almaya hak kazanan 10 bin üniversite öğrencisine, ``Kazandınız`` mektubu gönderildi...

Aylık 100 YTL olan ve 9 aylık ödemeyi kapsayan Ahmet Piriştina bursu için toplam 40 bin kişinin başvuruda bulunduğu belirtildi.

Burs yönetmeliğinde belirlenen şartlar doğrultusunda en yüksek puana sahip 20 bin kişinin öncelikli olarak belirlendiği ve belirlenen üniversite öğrencilerinden 31 Marta çeşitli belgeler istendiği kaydedildi.

Mektubu alan öğrencilerin Mart ayının üçüncü haftasından itibaren birikmiş beş aylık burs ücretini alabilecekleri bildirildi.

Yetkililer, toplam 20 bin öğrencinin burstan faydalanacağını, diğer 10 bin öğrencinin belgelerini tamamlamasını beklediklerini ifade etti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.