1 Nisan 2008 Salı

Gnçtrkcll Yüksek Lisans Burs programı

Gerçekleştirdiği projelerle sosyal sorumluluk konusunda öncü olmaya çalışan Turkcell, bir süreden beri Türkiye Bilişim Derneği ve üniversitelerle işbirliği içerisinde yürüttüğü, “gnçtrkcll Yüksek Lisans Burs programı”nı duyurdu. Program çerçevesinde 50 yüksek lisans öğrencisine karşılıksız burs verilecek.

Turkcel Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, sektöre nitelikli eleman yetiştirilmesi ve eko sistemin geliştirilmesi için bu alana yatırım yapmak istediklerini bildirdi. Gelişmiş toplumlarda sanayi, devlet, üniversite ve öğrencilerin iç içe geçmiş bir şekilde hareket ettiklerini anlatan Kocabaş, “7 Bölge/7 Üniversite” projesi ile Turkcell’in, kurumsal bilgi ve tecrübesinin toplumsal faydaya dönüştürülmesine çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının, 15 milyon genci kucaklayan ve Türkiye’ye doğru istihdamı sağlayacak bir platformu gerçekleştirmek olduğunu belirten Kocabaş, aralarında Boğaziçi Üniversitesi, KTÜ, İTÜ, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi’nin de bulunduğu 14 üniversite ile uygulamaya başladıklarını ve bu sayıyı artırmak amacında olduklarını söyledi.

Turkcell tarafından verilen “karşılıksız burs” projesi kapsamında, 42’si Fen Bilimleri alanında eğitim gören 50 öğrenciye 2 yıl boyunca, öğrenci başına toplam 18 bin YTL destek verilecek. Burslardan yararlanabilmek için master öğrencisi olmak ve yüksek lisans programına kabul edilmiş olmak gerekiyor. Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, gelecek sene verilecek burs sayısının iki katına çıkartmak istediklerini söyledi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.