19 Nisan 2008 Cumartesi

5 Bin Üniversiteliye Karşılıksız Burs

İstanbul Kartal İlçe Belediyesi Başkanı Arif Dağlar 4 yılda 17 bin öğrenciye burs verdik vermeye devam edeceğiz dedi.
İlçe belediyesi olmalarına ve sorumlulukları içerisinde bulunmamasına rağmen eğitimi öncelikleri arasına aldıklarını belirten Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, “Göreve geldiğimiz 4 yıl içerisinde 17 bin öğrenciye karşılıksız burs verdik, vermeye de devam edeceğiz” dedi. Her sene yaz aylarında okullar tatil olduktan sonra bütün ilk ve orta eğitim kurumlarını yenilediklerini, bunun için de her sene 1 milyon YTL`ye yakın para harcadıklarını ifade eden Dağlar, “Bizim doğrudan sorumluluğumuz içerisinde yer almıyor ama, eğitimi ilgi alanımıza aldık” şeklinde konuştu. Kartal`ın İstanbul`un en eski ama kenar ilçelerinden birisi olduğu için yoğun göç aldığını, bu durumun da eğitime yansıdığını söyleyen Başkan Arif Dağlar, “Bazı semtlerdeki kalabalık sınıflı okullar sorununu ortadan kaldırmak için de İstanbul İl Özel İdaresi`ne bedelsiz arsa tahsis ediyor, buralara da hayırseverlerce okullar yaptırıyoruz” dedi.
Kartal`da “Kartalite” diye bir proje geliştirdiklerini, bu projenin temelini de eğitimin oluşturduğunu ifade eden Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, “Bu proje doğrultusunda daha çok gencimizin üniversitede okumasını teşvik etmek için, Türkiye`nin her yerindeki üniversitelerde okuyan ve Kartal`da oturan öğrencilere burs sağladık. Bu sene 5 bin Kartallı üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Burs almaları için Kartal`da oturmaları yetiyor. Ayrıca, maddi durumu iyi olmayıp zorunlu eğitimden sonra çocuklarını okula gönderemeyen bin 800 aileye de maddi imkan sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bekir Türkmen/Aksam

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.