20 Ocak 2008 Pazar

2007- 2008 Ahmet Priştina Burs Sonuçları belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, üniversite öğrencilerine verilen Ahmet Piriştina Eğitim Yardım Sandığı Bursu'ndan yararlanmak üzere belgelerini teslim etmeye hak kazananlar belli oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Eğitim Yardım Sandığı Bursu için evrak teslim etmeye hak kazanan 20 bin öğrencinin ismi belirlendi.

Sonuçlar internet ortamında açıklandı.Burs bürosunda 7 Ocakta başlayacak randevulu evrak kabulü 7 Martta sona erecek.

2004-2005 öğretim döneminden itibaren eski Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina adına verilmeye başlanan aylık 100 YTL eğitim bursu için 40 bin kişinin başvuruda bulunduğu ve işlemlerin bu yıl ilk kez tamamen internet üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi.

Geçen yıllarda beklenenin üzerinde başvuru olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi, burs kayıt sistemini tamamen yeniledi. Milli Kütüphane Caddesi No:10/1-A Konak adresinde oluşturulan büroda 11 personel, sadece evrak kayıt işleriyle ilgileniyor.

Randevu sistemine geçilmesine karşın, günlük düzenlemeyi sağlamak için büroya elektronik sıralama cihazı da yerleştirildi. Buradan sıra alan öğrencilerin dışarıda beklemelerini önlemek amacıyla bekleme salonu oluşturuldu.

Başvuru sonuçları.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.