2008 de üniversite öğrenci bursları artırılıyor

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2008 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında konuşan Milli Eğitim bakanı Hüseyin Çelik, görüşmelerinde ilk öğretim ve yüksek öğretime devam eden öğrencilere ödenen bursların artırıldığını açıkladı. Çelik, bu kapsamda yatılı ilk öğretim ve orta öğretim okullarına devam eden öğrencilerin iaşe bedelinin 2008 yılında 5.89 YTL’ye, burslarının ise 65 YTL’ye çıkarılacağını belirtti. Çelik, üniversite öğrencilerinin aylık 150 YTL olan burslarının ise 160 YTL’ye yükseltileceğini söyledi.

MEB'den ilk ve ortaöğretim öğrencilerine karşılıksız burs

Milli Eğitim Bakanlığının(MEB), ilköğretim ve ortaöğretimde eğitimlerini sürdüren başarılı ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere verilen karşılıksız bursu 2008 yılında 62 YTL 855 YKr'ye çıkarılacak.

Başarılı ve ekonomik durumu yerinde olmayan ilk ve ortaöğretim öğrencilerine bu yıl aylık 58 YTL 02 Ykr olarak verilen burs miktarı 2008 yılı içerisinde aylık 62 YTL 855 YKr'ye yükseltilecek. 2008 yılında burslardan yararlanan öğrenci sayısının 150 bine çıkarılması planlanıyor.

Üç aylık olarak ödenen burs miktarı öğrencilerin adına açılan hesaba yatırılıyor. Öğrenciler ortaöğretim eğitimi sonuna kadar burs alabiliyor.

Ortaöğrenim Burs ve Yurtlar Dairesi Başkanlığı tarafından ekonomik durumu yerinde olmayanlara katkı amacıyla yürütülen burs hizmetleri sayesinde öğrencilere eğitimlerini sürdürebilme imkanı sağlanıyor.

MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre burs alan kız öğrencisayısında da artış oldu. 2002 yılında bursluluktan yararlanan kızöğrencilerin oranı yüzde 42 iken, 2007 yılı içinde bu oran yüzde 47'lere yükseldi. Burs için taleplerin çoğunlukla doğu illerinden geldiği ancak nüfus oranına bakıldığında en fazla bursun İstanbul'daki öğrencilere verildiği belirtildi.

MEB'in e-devlet uygulaması burs işlemlerinde de uygulamaya konuldu. Yazışmalar kaldırılarak, tüm burs hizmetleri bundan sonra elektronikortamdan yapılacak.

Burs almak isteyen öğrenciler bakanlığın "http://ilsis. meb. gov. tr"internet adresindeki e-burs modülü üzerinden başvuru dahil tümişlemlerini yapabilecekler.

MEB yetkilileri, okul müdürlerinin de burs hizmetleri ile ilgili tüm işlemleri bu adresten yapacaklarını bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2007-2008 Ahmet Priştina Eğitim Yardım Sandığı Burs Başvuruları devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Eğitim Yardımı Sandığı Bursu'na başvurular devam ediyor. Burs başvurusu için http://burs.izmir.bel.tr adresinde bulunan başvuru formunu doldurabilir.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Burslar Şube Müdürlüğü, başvuruların sadece web sayfası üzerinden alınacağını ve son başvuru tarihinin ise 14 Aralık 2007 olduğunu açıkladı.

İstanbul Büyüşehir Belediyesi Burs sonuçları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen eğitim yardımına hak kazananların listesine http://egitimyardimi.ibb.gov.tr/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ankara'da belediyeden yardım alacak 20 bin öğrenci belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesinden, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitim yardımı alacak 20 bin öğrenci belli oldu.

Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezinden yapılan açıklamada, eğitim yardımından ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan dar gelirli ailelerin çocuklarının yararlanacağı belirtildi.

Eğitim yardımından ilköğretimde okuyan 7 bin 500, lisede okuyan 5 bin ve üniversitede okuyan 7 bin 500 öğrenci yararlanacak. İlköğretim öğrencilerine aylık 20 YTL, lise öğrencilerine aylık 25 YTL ve üniversite öğrencilerine aylık 50 YTL eğitim yardımı yapılacak.

Eğitim yardımı için başvuranlar, sonuçları Ankara Büyükşehir Belediyesinin "www.ankara.bel.gov.tr" internet adresinde duyruldu.Başvuruları kabul edilen öğrenciler, internet sitesinin "burs sonuçları" sayfasında ilan edilen belgeleri 30 Kasıma kadar teslim edecek.

Açıköğretim'de kayıt yenilemeler, 19 Kasım'da başlayacak

Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri, 19 Kasım-18 Aralık tarihlerinde yapılacak.
Kayıt yenilemek isteyen öğrenciler, 2007-2008 öğretim yılı öğretim gideri ve öğrenci katkı payı 1. taksitini 19 Kasım-18 Aralık tarihlerinde Vakıfbank şubelerine kimlik numaralarını bildirerek ödeyecekler.
Kayıt yenileten öğrenciler, ders kitaplarını ve öğrenci kimlik kartına yapıştırılacak olan 2007-2008 öğretim yılı bandrolünü, 19 Kasım-6 Nisan 2008 tarihleri arasında bağlı oldukları AÖF bürosundan alabilecekler.


Erasmus kapsamında AB ülkelerinde Staj imkanı

2007-2008 Öğrenim Yılından itibaren Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme 2007-2013) kapsamında Erasmus Öğrenci Hareketliliği faaliyetinin yanında Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği (Yerleştirme) faaliyeti de başlamıştır. Üniversitelere Erasmus Staj Hareketliliği ile ilgili bütçenin çıkmasını takiben dağılımı yapılarak sürecin resmen başlayacağı Ulusal ajans tarafından 03 Temmuz 2007 tarihinde bildirilmiştir. Aralık 2007 – 30 Eylül 2008 tarihleri arasında 3 ay ile 12 ay boyunca Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin üniversite, işletme veya resmi/özel kurumlarında staj hareketliliğine katılmak isteyen öğrencilerinin öngörülen belgeler ile üniversitelerine başvurmaları gerekmektedir.

Ankara Üniversitesinin staj hareketliliği bilgi portalı konu hakkında güncel bilgi ve detayları içeren iyi bir kaynak oluşturuyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Bursu..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, eğitime destek amacıyla her yıl dağıttığı ve karşılıksız olarak verdiği burslar için bu yıl 78 bin 610 öğrenci başvuruda bulundu.
Başvuruda bulunan öğrencilerden, 43 bin 60’ini üniversite, 12 bin 734’ünü lise ve 22 bin 816’sını da ilköğretim öğrencisi.
Başvuranlar arasından 7 bin 500 öğrenci yüksek öğrenim, 5 bin öğrenci lise ve 7 bin 500 öğrenci de ilköğretim bursu alacak.
İnternet üzerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ankara-bel.gov.tr adresine başvuruda bulunan, ailesi Ankara’da ikamet edip Ankara dışında okuyan veya Ankara’da okuyan dar gelirli ailelere mensup üniversite, lise ve ilköğretim öğrencilerden 20 bini, burs almaya hak kazanacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni öğretim döneminde burs miktarını da arttırdı. Geçen yıl 15 YTL olan İlköğretim öğrencilerine verilen burs miktarı bu yıl 20 YTL, 20 YTL olan Lise öğrencilerine verilen burs miktarı 25 YTL ve 35 YTL olan Üniversite öğrencilerine verilen burs miktarı da 50 YTL olacak. Öğrenciler kendilerine karşılıksız olarak ödenecek nakdi yardımı (burs), verilecek kartlarla gösterilen bankadan alabilecekler.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin başvuruları sırasında yaptıkları beyana göre burs almaya hak kazananları tespit edecek ve başvuru sitesinde ilan edilen belgeleri kendilerinden isteyerek, beyanların doğruluğuna göre burs kazananları kesinleştirecek.

Burs ve Kredi Belgeleri için Son Gün 9 Kasım 2007

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürüğü, kurumdan 2007-2008 öğretim döneminde burs, öğrenim ve katkı kredisi almak üzere başvuruda bulunan öğrencilerden, belge vermesi gerekenlerin belgelerini, 9 Kasım 2007 tarihine kadar teslim etmeleri gerektiğini bildirildi.
Yapılan açıklamada, 2007-2008 öğretim döneminde burs, öğrenim ve katkı kredisi almak üzere başvuruda bulunan öğrencilerden, belge vermesi gerekenlerin listelerinin öğretim kurumlarına gönderildiğini belirtilerek, kurumun www.kyk.gov.tr adresinden de öğrenilebileceğini belirtildi.

Öğrencilerin kendilerinden istenen belgeleri ilgili kurumlardan alarak, belge üzerine TC. kimlik numaralarını, ad soyadlarını ve okullarını yazmak suretiyle 9 Kasım’da mesai bitimine kadar, bulundukları yerlerdeki kurumun bölge veya yurt müdürlüklerine, bölge ve yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığı’na posta göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerektiğini bildirildi.

Kendilerinden belge istenmeyen öğrencilerin beyanlarının ise ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından araştırıldığını açıkladı.

IBB 2007-2008 'Eğitim Yardımı' sonuçları açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl, üniversitelerin lisans, yüksek lisans,ön lisans, ve doktora bölümlerinde okuyan 50 bin öğrenciye eğitim yardımı yapılacak. Bu yıl eğitim yardımını almaya hak kazananların isimleri www.ibb.gov.tr internet sitesinde duyruldu. Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilerin, başvuru sırasında verdikleri bilgiler doğrultusunda istenen evrakları 7 – 30 Kasım tarihleri arasında Sosyal Hizmetler Müdürlüğü (Unkapanı), Taksim Metro İstasyonu ve Kadıköy İDO İskelesinde oluşturulacak merkezlere teslim etmeleri istendi. Belirlenen tarihler arasında evraklarını bu merkezlere teslim etmeyen öğrencilerin yerine eğitim yardımı haklarından yedek listelerde bulunan öğrenciler yararlanacak.

Ek kontenjandan eğitim yardımı almaya hak kazananların isimleri ise Aralık ayının ilk haftasında yine www.ibb.gov.tr adresinden açıklanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği eğitim yardımlarından bu yıl 46.400’ü lisans ve ön lisans, 3000’i yüksek lisans, 600’ü ise doktora olmak üzere toplam 50 bin üniversite öğrencisi yararlanacak. Eğitim yardımları kapsamında 7 ay süresince lisans ve ön lisans öğrencilerine aylık 100’er, yüksek lisans öğrencilerine 150’şer, doktora öğrencisine ise 250’şer YTL ödeme yapılacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.