11 Aralık 2007 Salı

2008 Öğrenim, Burs ve Katkı Kredisi başvuruları açıklandı

YURTKUR (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) Genel Müdürlüğü, üniversite öğrencilerinin öğrenim, burs ve katkı kredisi başvuru sonuçlarını açıkladı.
YURTKUR'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurumdan burs veya öğrenim kredisi almak için müracaatta bulunan öğrencilerin tamamına burs ya da öğrenim kredisi, isteyen her öğrenciye de katkı kredisi verildi.
Kurumdan 2007-2008 öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi almak için müracaatta bulunan öğrenciler, "www.kyk.gov.tr" internet adresinden burs, öğrenim ve katkı kredisi değerlendirme sonuçlarını Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını girerek öğrenebilecekler.
Burs, öğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin burs ve kredi taahhüt senetleri öğretim kurumlarına gönderilecek.Öğrenciler senetlerini öğretim kurumlarından teslim alarak, noterde tanzim ve tasdik ettirdikten sonra 28 Aralık 2007 tarihi mesai saati bitimine kadar YURTKUR'un bölge veya yurt müdürlüklerine teslim edecek. Bölge ve yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise "Cemal Gürsel Caddesi No: 61 06590 Cebeci/Ankara" adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığı'na posta ile gönderilecek veya elden teslim edilecek.
Senetlerini belirtilen tarihte Kuruma teslim eden öğrencilerin burs veya öğrenim kredisi ödemeleri 9 Ocak 2008 tarihinde Ziraat Bankası'nın ilgili şubelerinden yapılacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.