18 Kasım 2007 Pazar

MEB'den ilk ve ortaöğretim öğrencilerine karşılıksız burs

Milli Eğitim Bakanlığının(MEB), ilköğretim ve ortaöğretimde eğitimlerini sürdüren başarılı ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere verilen karşılıksız bursu 2008 yılında 62 YTL 855 YKr'ye çıkarılacak.

Başarılı ve ekonomik durumu yerinde olmayan ilk ve ortaöğretim öğrencilerine bu yıl aylık 58 YTL 02 Ykr olarak verilen burs miktarı 2008 yılı içerisinde aylık 62 YTL 855 YKr'ye yükseltilecek. 2008 yılında burslardan yararlanan öğrenci sayısının 150 bine çıkarılması planlanıyor.

Üç aylık olarak ödenen burs miktarı öğrencilerin adına açılan hesaba yatırılıyor. Öğrenciler ortaöğretim eğitimi sonuna kadar burs alabiliyor.

Ortaöğrenim Burs ve Yurtlar Dairesi Başkanlığı tarafından ekonomik durumu yerinde olmayanlara katkı amacıyla yürütülen burs hizmetleri sayesinde öğrencilere eğitimlerini sürdürebilme imkanı sağlanıyor.

MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre burs alan kız öğrencisayısında da artış oldu. 2002 yılında bursluluktan yararlanan kızöğrencilerin oranı yüzde 42 iken, 2007 yılı içinde bu oran yüzde 47'lere yükseldi. Burs için taleplerin çoğunlukla doğu illerinden geldiği ancak nüfus oranına bakıldığında en fazla bursun İstanbul'daki öğrencilere verildiği belirtildi.

MEB'in e-devlet uygulaması burs işlemlerinde de uygulamaya konuldu. Yazışmalar kaldırılarak, tüm burs hizmetleri bundan sonra elektronikortamdan yapılacak.

Burs almak isteyen öğrenciler bakanlığın "http://ilsis. meb. gov. tr"internet adresindeki e-burs modülü üzerinden başvuru dahil tümişlemlerini yapabilecekler.

MEB yetkilileri, okul müdürlerinin de burs hizmetleri ile ilgili tüm işlemleri bu adresten yapacaklarını bildirdi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.