4 Kasım 2007 Pazar

IBB 2007-2008 'Eğitim Yardımı' sonuçları açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl, üniversitelerin lisans, yüksek lisans,ön lisans, ve doktora bölümlerinde okuyan 50 bin öğrenciye eğitim yardımı yapılacak. Bu yıl eğitim yardımını almaya hak kazananların isimleri www.ibb.gov.tr internet sitesinde duyruldu. Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilerin, başvuru sırasında verdikleri bilgiler doğrultusunda istenen evrakları 7 – 30 Kasım tarihleri arasında Sosyal Hizmetler Müdürlüğü (Unkapanı), Taksim Metro İstasyonu ve Kadıköy İDO İskelesinde oluşturulacak merkezlere teslim etmeleri istendi. Belirlenen tarihler arasında evraklarını bu merkezlere teslim etmeyen öğrencilerin yerine eğitim yardımı haklarından yedek listelerde bulunan öğrenciler yararlanacak.

Ek kontenjandan eğitim yardımı almaya hak kazananların isimleri ise Aralık ayının ilk haftasında yine www.ibb.gov.tr adresinden açıklanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği eğitim yardımlarından bu yıl 46.400’ü lisans ve ön lisans, 3000’i yüksek lisans, 600’ü ise doktora olmak üzere toplam 50 bin üniversite öğrencisi yararlanacak. Eğitim yardımları kapsamında 7 ay süresince lisans ve ön lisans öğrencilerine aylık 100’er, yüksek lisans öğrencilerine 150’şer, doktora öğrencisine ise 250’şer YTL ödeme yapılacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.