10 Kasım 2007 Cumartesi

Erasmus kapsamında AB ülkelerinde Staj imkanı

2007-2008 Öğrenim Yılından itibaren Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme 2007-2013) kapsamında Erasmus Öğrenci Hareketliliği faaliyetinin yanında Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği (Yerleştirme) faaliyeti de başlamıştır. Üniversitelere Erasmus Staj Hareketliliği ile ilgili bütçenin çıkmasını takiben dağılımı yapılarak sürecin resmen başlayacağı Ulusal ajans tarafından 03 Temmuz 2007 tarihinde bildirilmiştir. Aralık 2007 – 30 Eylül 2008 tarihleri arasında 3 ay ile 12 ay boyunca Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin üniversite, işletme veya resmi/özel kurumlarında staj hareketliliğine katılmak isteyen öğrencilerinin öngörülen belgeler ile üniversitelerine başvurmaları gerekmektedir.

Ankara Üniversitesinin staj hareketliliği bilgi portalı konu hakkında güncel bilgi ve detayları içeren iyi bir kaynak oluşturuyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.