4 Kasım 2007 Pazar

Ankara Büyükşehir Belediye Bursu..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, eğitime destek amacıyla her yıl dağıttığı ve karşılıksız olarak verdiği burslar için bu yıl 78 bin 610 öğrenci başvuruda bulundu.
Başvuruda bulunan öğrencilerden, 43 bin 60’ini üniversite, 12 bin 734’ünü lise ve 22 bin 816’sını da ilköğretim öğrencisi.
Başvuranlar arasından 7 bin 500 öğrenci yüksek öğrenim, 5 bin öğrenci lise ve 7 bin 500 öğrenci de ilköğretim bursu alacak.
İnternet üzerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ankara-bel.gov.tr adresine başvuruda bulunan, ailesi Ankara’da ikamet edip Ankara dışında okuyan veya Ankara’da okuyan dar gelirli ailelere mensup üniversite, lise ve ilköğretim öğrencilerden 20 bini, burs almaya hak kazanacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni öğretim döneminde burs miktarını da arttırdı. Geçen yıl 15 YTL olan İlköğretim öğrencilerine verilen burs miktarı bu yıl 20 YTL, 20 YTL olan Lise öğrencilerine verilen burs miktarı 25 YTL ve 35 YTL olan Üniversite öğrencilerine verilen burs miktarı da 50 YTL olacak. Öğrenciler kendilerine karşılıksız olarak ödenecek nakdi yardımı (burs), verilecek kartlarla gösterilen bankadan alabilecekler.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin başvuruları sırasında yaptıkları beyana göre burs almaya hak kazananları tespit edecek ve başvuru sitesinde ilan edilen belgeleri kendilerinden isteyerek, beyanların doğruluğuna göre burs kazananları kesinleştirecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.