14 Ekim 2007 Pazar

Anadolu Üniversitesi’nden öğrencilere yardım

Anadolu Üniversitesi, 2007-2008 öğretim yılında disiplin cezası almamış, başarılı ve gelir düzeyi düşük öğrencilere belirlenen esaslar çerçevesinde her dönem için 500 YTL olmak üzere toplam 1,000 YTL yardım yapacak. Yardımla ilgili Prof. Dr. Nezih Varcan, bu yardım için aranan iki kriterin başarı ve yardıma ihtiyaç olduğunu belirtirken, bu yardımı şu sözlerle anlattı: “Geçen yıl 9 ay boyunca 90 YTL ödemiştik. Bu yıl ödemede değişikli yaptık. 9 ay boyunca ödeme yapmak yerine, Aralık ve Şubat aylarında, 500’er YTL olarak toplam 1,000 YTL ödüyoruz.”

Bu yardımdan; Yabancı Öğrenci Sınavı(YÖS) sonucu kayıt olan öğrenciler, Eğitim Fakültesi’nin İngilizce Öğretmenliği(Suny Cortland) programı ve İktisadi idari Bilimler Fakültesi İktisat (Suny Cortland) bölümünde öğrenim gören öğrenciler yararlanamayacak.

Başarı puanının hazırlık için 70, birinci ve üst sınıflarda okuyan öğrenciler için 2,20 olması gerektiğini ifade eden Varcan, “Bu yıl üniversitemiz yeni gelen öğrenciler için bir ortalama şartı yok. Bu öğrencilerimizin aile durumları, ailede çalışan birey sayısı ve ailenin maddi durumu göz önüne alınıyor ve onun yardıma ihtiyacı olup olmadığı sonucuna varılıyor” dedi.

Öğrenciler, yardım başvurularının son tarihi olan 15 Ekim 2007 tarihine kadar, bilgisayar ortamında doldurdukları formlarını, transkriptlerini ve istenilen belgeleri öğrencisi olduğu birimin öğrenci işleri bürosuna teslim etmek suretiyle yardım başvurusunda bulunabilecekler.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.