3 Eylül 2007 Pazartesi

2007-2008 yılı Üniversite harçları

Üniversitelere yeni öğrenci kayıtları 3-10 Eylül tarihleri arasında yapılacağı için üniversiteler öğrencilerden alacağı harç miktarlarının açıklanmasını bekliyor.

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek Bakanlar Kurulu kararına göre, mühendislik fakültelerinin harcı 317 YTL'den 332 YTL'ye çıkacak. Hukuk, iktisat, işletme ve siyasal bilgiler fakültelerinin harcı ise 256'dan 269 YTL'ye yükselecek. İlahiyat, eğitim bilimleri ve fen-edebiyat fakültelerinin harcı da 244 YTL olacak. Tıp fakültesinin harcı ise 508 YTL olacak.

Üniversite yönetim kurulları, belirlenen öğrenci katkı miktarlarını 'üniversitelerin özellikleri, öğrenim dallarının nitelikleri ve sürelerini göz önünde tutarak' yüzde 20 oranına kadar artırabilecek. Öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit eğitim-öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci sömestr başında kayıt yenilenirken, sömestr sistemi uygulanmayan eğitim programlarında ise şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

Ayrıca Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur), başvuran ve belgelerini gönderen tüm öğrencilere katkı kredisi verecek. Katkı kredisi alan öğrenciler sadece üniversitelerin yüzde 20 artış bedeli ile öğrenci kimlik kartı gibi ihtiyaçlar için belirlediği rakamları ödeyecek.

Yeni öğretim yılında ödenecek katkı payı miktarları şöyle;

FAKÜLTE / HARÇ (YTL)
Tıp fakülteleri 508
Diş hekimliği ve eczacılık 424
Veteriner fakültesi 331
Fizik tedavi ve reha. 242
İTÜ işletme fakültesi müh. 345
Mühendislik fakülteleri 332
Ziraat ve orman fakülteleri 332
Güzel sanatlar fakültesi 272
Fen fakültesi 244
Hukuk fakültesi 269
İktisat ve İşletme fakülteleri 269
Siyasal bilgiler fakültesi 269
Dil tarih ve coğrafya fak. 244
İlahiyat fakültesi 244
Eğitim fakültesi 244
Mesleki eğitim fakültesi 244
Edebiyat fakültesi 244
İletişim fakültesi 244
Açıköğretim fakültesi 61

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.