8 Eylül 2007 Cumartesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs basvuruları 20 Eylül’de başlıyor!

Devlet üniversitelerinde okuyan ön lisans, lisans, yükseklisans (Master) ve doktora öğrencileri, özel üniversitelere ÖSYM tarafından yüzde 100 burslu yerleştirilen ön lisans ve lisans öğrencileri ile İstanbul’daki özel üniversitelerde okuyup, öğrenim giderlerinin tamamı üniversite tarafından karşılanan ve başka bir yardım almayan ön lisans ve lisans öğrencilerinin bu yardım için başvurabilecek.

Bu yıl 50 bin öğrenciye toplam 36 milyon 680 bin YTL eğitim yardımı yapılacak. 46 bin 400 ön lisans ve lisans öğrencisine aylık 100 YTL, 3 bin yüksek lisans (Master) öğrencisine aylık 150 YTL, 600 doktora öğrencisine de aylık 250 YTL ödenecek.

Internet üzerinden form doldurarak yapılacak müracaatlarda öğrencinin aile toplam gelirinin ana kriter olacağı ve diğer kriterlerle birlikte bilgisayar ortamında değerlendirildikten sonra puan sıralamasına göre dağıtılacağı açıklandı.

Eğitim yardımı almaya hak kazanan öğrenciler gerekli evraklarla birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün Unkapanı'ndaki binası, Taksim Metro ve Kadıköy İDO olmak üzere 3 merkezden birine başvuru yapacağı ve yardımların 18 Aralık'tan itibaren her ayın ikinci haftasında öğrencilerin Ziraat Bankasındaki hesaplarına yatırılacağı bildirildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.