18 Eylül 2007 Salı

Eskişehir Ticaret Odası, şehit çocuklarına burs verecek

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) 15 şehit çocuğuna karşılıksız eğitim bursu verecek.
ETO Başkanı Cemalettin Sarar, yazılı açıklamasında, sosyal yardımlar kapsamında eğitime destek olmak amacıyla karşılıksız eğitim bursları verdiklerini belirterek, bu yıl eğitim bursundan şehit çocuklarının da faydalanması yönünde karar aldıklarını bildirdi.
Toplam 15 şehit çocuğuna karşılıksız eğitim bursu vereceklerini ifade eden Sarar, şunları bildirdi:
“Görevi sırasında şehit olmuş devlet görevlilerinin, arkalarında bıraktıkları çocuklarına bir nebze de olsa yardımcı olmak görevimizdir. Şehitlerimiz, vatan uğruna canlarını seve seve verdiler. Onlar, bizim vatanımızın bekçileri oldular. Bugün bu ülkede huzur içinde yaşayabiliyorsak, bu ortamı onlara borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Bu düşünceden hareketle şehit çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”
Sarar, eğitimine devam eden ve burs almak isteyen şehit çocuklarının ETO'ya başvurabileceklerini kaydetti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.