21 Eylül 2007 Cuma

Balıkesir Belediye Bursu

Balıkesir Belediyesinin her yıl verdiği öğrenci bursları için başvurular 15 Eylül de başlıyor.
Burs başvuruları, 15-30 Eylül 2007 tarihleri arasında yapılabilecek.
Balıkesir Belediye Başkanlığı'nın 9 ay süreyle öğrenci başına 75 YTL. olan eğitim yardımı için başvuruların sadece www.balikesir-bld.gov.tr adresindeki belediyenin resmi internet sitesinde yayınlanan özel başvuru formunu doldurmak suretiyle yapılacağı bildirildi. Başvuruların, 1-4 Ekim 2007 tarihleri arasında, kurulacak komisyon tarafından inceleneceği, burs verilmesi uygun bulunan öğrencilerin listesinin ise en geç 10 Ekim 2007 tarihine kadar, aynı internet sitesinde yayınlanacağı açıklandı. İsimleri listede yer alan öğrencilerin, doldurdukları başvuru formunda beyan ettikleri bilgilerin doğruluğunu gösterir belgelerini 22 Ekim 2007 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, belediye hizmet binasının 5. katındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne teslim etmeleri istendi.Geçen yıl 370 üniversite öğrencisine verilen burslarla ilgili bu seneki öğrenci sayısının başvurlara göre komisyonun yapacağı değerlendirmenin ardından belli olacağı kaydedildi. Bu arada, Balıkesir Belediyesi'nin verdiği bursların sadece ön lisans ve lisans öğrencilerini kapsarken, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise burstan yararlanamıyor.
Burs koşulları için tıklayın.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.