24 Eylül 2007 Pazartesi

2007-2008 Ankara Büyükşehir Belediye Bursu başvuruları

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı için 20 bin yoksul öğrenciye karşılıksız burs verecek.
Ailesi Ankara'da ikamet eden ancak Ankara dışında okuyan veya Ankara'da öğrenim gören öğrencilere yönelik burslar için başvurular, 25 Eylül Salı günü başlayacak. Başvurular, www.ankara-bel.gov.tr internet adresi üzerinden yapılabilecek. Başvuranlardan 7 bin 500 yükseköğrenim, 5 bin lise, 7 bin 500 ilköğretim öğrencisi burs almaya hak kazanacak.

Büyükşehir Belediyesi, burs verilecek öğrencileri, beyanlarına göre tespit edecek ve internet sitesinde ilan edilen belgeleri isteyecek. Öğrencilerin beyanlarına göre, burs kazananlar tespit edilecek. Beyanları ile belgeler arasında farklılık bulunanlar burs alamayacak. Bu öğrencilerin yerine yedek listedeki öğrenciler konulacak.

Burs miktarları ilköğretim için 20 YTL, lise için 25 YTL, üniversite için 50 YTL.

Öğrenciler, burslarını kendilerine verilecek banka kartıyla alabilecekler.


Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.