28 Ağustos 2007 Salı

Öğrenim kredisi

Öğrenim kredisi miktarı, 2007 yılında 150 YTL. Yüksek lisans öğrencilerine aylık öğrenim kredisi miktarının 2 katı (300 YTL), doktora öğrencilerine ise 3 katı (450 YTL) ödeniyor.

YURTKUR, 2007 yılı için üniversitelere 25 bin 663, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim Genel Müdürlüğüne ise 3 bin 776 burs kontenjanı ayırdı.

Burslar, öncelikli olarak ""görme engelli, felçli, bir-iki kolu/bacağı olmayan, anne babası vefat eden, Darüşşafaka Lisesi Mezunu, yetiştirme yurdunda barınan öğrenciler"" ile ""gazi ve şehit çocuklarına"" veriliyor. Başarısızlığı nedeniyle bursu kesilen öğrenci, bursunun kesildiği tarihten itibaren öğrenim kredisi ile destekleniyor. Burs/öğrenim kredisi her ayın 7'sinde öğrencilere ödeniyor.

YURTKUR yurtlarında kalan öğrencilere günlük 3 YTL ""beslenme yardımı""nda bulunuluyor. Devlet koruması altındaki öğrencilere yapılan günlük beslenme yardımı ise 10 YTL.Yurtlarda 2007 yılı itibariyle 12 bin 634 öğrenciye ücretsiz barınma imkanı veriliyor.Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.