18 Ağustos 2007 Cumartesi

TÜBİTAK BURSLARI

GENÇLERE YÖNELİK BURSLAR

TÜBİTAK tarafından gençlerimize çeşitli alanlarda burs veriliyor!
Ortaöğretim, üniversite lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam eden gençlere TÜBİTAK - Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından burs verilmekte. Burs ve destek programlarına her yıl olduğu gibi 2006 yılında da yoğun ilgi ve başvuru oldu. Aşağıda bu programların bazıları listelenmiştir.

Yurt İçi Lisans Burs Programı (2205)

ÖSS sonucunda temel bilimler (doğa bilimleri ve sosyal bilimlerin temel alanları) dallarını seçen başarılı öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca Uluslararası Bilim Olimpiyatları ekiplerine girenlerle Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ve Uluslararası Proje Yarışmalarında derece alanlara yönelik burs programları da mevcuttur.

Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı (2209)

Üniversite öğrencileri tarafından, eğitmenlerin gözetiminde yürütülen araştırma projelerine mali destek sağlanmaktadır.

Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı (2210)
Lisansüstü çalışma yapmakta olan ve gelecek vadeden genç araştırmacılara burs sağlanmaktadır.

Lisansüstü Yaz Okullarını Destekleme Programı (2217)

Bilim ve teknolojideki güncel gelişmeleri genç araştırmacılara aktarmak amacıyla düzenlenen yaz okullarına maddi destek sağlanmaktadır.

Son Sınıf Lisans Öğrencileri İçin Lisansüstü (Yüksek Lisans/Doktora) Burs Programı (2228)
Üniversitelerimizin lisans öğrenimlerinin son sınıfında olup da 2007-2008 öğretim yılı güz yarıyılında bu alanlardan birinde tezli yüksek lisans ya da lisans sonrası doktora programına başlayacak öğrencilere karşılıksız burs verilir.


Siz de bu ve benzeri programlardan yararlanmak istiyorsanız detaylı bilgi için:
Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB)


Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.